Mehmet Çınarlı’dan Bıldırki’ye: “Haşim’de Kaçış’ı

        Mektup_Mehmet Çınarlı

        13.2.1973

        Aziz Bıldırki,
        Ben de sizin mektubunuza vaktinde cevap vermedim. Meşguliyetimin çokluğu yanında, istediğiniz adresleri çıkartmak ve sualleriniz üzerinde düşünmek ve arkadaşlarla konuşmak da gecikmemin sebebini teşkil etti.
        Arkadaşlarla müştereken verdiğimiz karar “Bu sorularla yapılacak bir anketin Hisar’a bir şey kazandırmayacağı” yolundadır. Bana kalırsa, her yazar için, durumuna uygun özel sorular hazırlamalısınız. Tabii ki, bu soruları, yazarın eserlerini, yayınlanmış yazılarını tetkik edip, daha çok oralardan çıkarmalısınız. “Niçin Hisar’da yazıyorsunuz?” veya “Hisar’ın günümüz edebiyatındaki yeri nedir?” gibi, birkaç ortak soruda bulunabilir. Sizin yazdığınız gibi, “bir yeri, değeri var mıdır?” şeklinde, yerinden, değerinden şüphe edildiği intibaını uyandıran, küçültücü soruların gereği yok. “Sanat, sanat için midir, toplum için mi?” kabilinden, 40 yıldır gevelenen beylik sorulardan da kaçınmanızı tavsiye ederim.
        “Hâşim’de Kaçış”ı görüp, incelemeyi arzu ederim. Yalnız, Allah nazardan saklasın, Hisar’ın yazı kadrosu o kadar genişledi ki, yayınlamayı arzu ettiğim birçok yazı, aylardır dosyalarımızda bekleyip duruyor. 20 daktilo sayfasını, kısım kısım da olsa, yayınlayabileceğimizi ümit etmiyorum. Ancak, en can alıcı kısımlarını 2 veya 3 seferde verebiliriz.
        Size Hisar yazarlarından bir kısmının adreslerini ihtiva eden bir liste gönderiyorum. İçinde istedikleriniz de var, istemedikleriniz de. Onlarla yazışabilirsiniz. Ancak, yapılacak konuşmaların Hisar’da yayınlanması için peşin bir angajmana girmediği de belirtmek istedir. Alınacak netice yüz güldürür olursa (sualler ve cevaplar ilgi çekici görünürse) tabii yayınlamaktan zevk duyarım.
        Hikâyelerinizi aldım. Henüz inceleyemedim. İki üç ay sonrasını ipotek altına alacak kadar hikâye birikimi var. Sizinkileri de beğenirsek, sıraya koyacağız.
        Bir de incelemeniz vardı. Şu anda ne olduğunu hatırlayamadığım için, onun hakkında bir malumat veremeyeceğim. Her yazınızın dikkatle okunacağından emin olabilirsiniz.
        Selâmlar, sevgiler, en iyi dileklerle.

        Mehmet Çınarlı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s